Media społecznościowe: kwestie marketingowe dla małych firm

Marketing w mediach społecznościowych, czy przyniesie wyniki mojej firmie?

Oczywiste jest, że media społecznościowe znacznie się rozwinęły w ciągu ostatnich kilku lat, a przy ponad 800 milionach aktywnych użytkowników liczba użytkowników Facebooka jest ponad dwukrotnie większa niż cała populacja Stanów Zjednoczonych!

Jego wzrost był astronomiczny, a co to jest smm dziś miliony ludzi publikują w Internecie więcej informacji osobistych i biznesowych niż kiedykolwiek wcześniej. Dzieje się to z prędkością błyskawicy z tysiącami postów, tweetów i przesyłanych plików co godzinę.

Ostatnie badania przeprowadzone przez Australian Interactive Media Industry Association (AIMIA) na zlecenie Sensis Pty Ltd (maj 2011, s. 10) wskazują, że „62% australijskich internautów korzysta z różnorodnych serwisów społecznościowych, z których wielu odwiedza je codziennie i większość co najmniej kilka razy w tygodniu”. Nic dziwnego, że przy milionach potencjalnych klientów z całego świata korzystających z tych witryn każdego dnia, tak wiele firm zdecydowało się włączyć marketing w mediach społecznościowych do swojej mieszanki marketingowej. Jednak ważne jest również, aby zrozumieć, w jaki sposób te witryny są używane i co wiąże się z utrzymaniem lub pozyskiwaniem zasobów na obecność Twojej firmy w tych witrynach. Twój ślad online może pozostawać przez długi czas, więc nie lekceważ, jak może to wpłynąć na postrzeganie Twojej marki na rynku. Poświęć trochę czasu na zastanowienie się, czy media społecznościowe są odpowiednie dla Twojej firmy.

1. Staraj się najpierw zrozumieć — bardzo ważne jest zrozumienie podstaw tego, jak faktycznie działają media społecznościowe i jak są używane. Co ludzie i firmy robią z mediami społecznościowymi? Co daje im wyniki? Niektórzy z was mogą pomyśleć, jak to zrobić? Być może możesz rozważyć wypróbowanie go samodzielnie, zakładając konto osobiste, a następnie testując niektóre funkcje lub poproś zaufanego znajomego, aby pokazał Ci swoje konto i poprowadził Cię przez to. Alternatywnie, w Internecie jest tak wiele zasobów i artykułów na temat mediów społecznościowych, że można przeprowadzić wyszukiwanie w Google lub na YouTube na określony temat i obejrzeć samouczki wideo, aby uzyskać informacje.

2. Zrozum swój cel — Jaki jest Twój cel korzystania z mediów społecznościowych? Co masz nadzieję osiągnąć dla swojej firmy, korzystając z niego? Bardzo ważne jest, abyś określił swój cel angażowania się w media społecznościowe (lub jakąkolwiek inną działalność marketingową). Musisz ustalić, dlaczego bierzesz udział. Co spodziewasz się osiągnąć? Czy po prostu chcesz budować świadomość marki, angażować klientów lub identyfikować nowe możliwości sprzedaży? Pamiętaj, aby realistycznie podejść do tego, co wierzysz, że będziesz w stanie osiągnąć.

3. Jeśli zdecydujesz się zaangażować w media społecznościowe, które strony są dla Ciebie najlepsze? – Biorąc pod uwagę mnogość dostępnych serwisów społecznościowych, które z nich są najlepsze dla Twojej firmy? Pomyśl o tym, gdzie Twoi docelowi odbiorcy będą się spotykać online, i pomyśl o ilości czasu i zasobów, które realistycznie możesz poświęcić na utrzymanie i administrowanie obecnością Twojej witryny. Które z nich są dla Ciebie odpowiednie? Może się okazać, że niektóre pasują lepiej niż inne.

4. Jakość treści — jeśli zdecydujesz, że media społecznościowe są odpowiednie dla Twojej firmy, dokładnie rozważ ilość i jakość informacji, które chcesz udostępnić w sferze online. Pamiętaj, że prawdopodobnie pozostanie tam przez długi czas, więc musisz upewnić się, że są to dokładne i rzetelne informacje, które są cenne dla docelowych odbiorców. To musi być istotne, inaczej ludzie tego nie przeczytają.

Istnieje wiele powodów, dla których warto angażować się w społeczność mediów społecznościowych, w tym:

Jest to opłacalne. Wiele kont w różnych serwisach społecznościowych można założyć za darmo.
Ogromna światowa publiczność.
Umożliwia otrzymywanie informacji zwrotnych w czasie rzeczywistym i komunikowanie się z klientami w czasie rzeczywistym.
Zapewnia Twojej firmie dodatkowy kanał marketingowy, aby zwiększyć świadomość Twojego produktu, marki lub organizacji.
Jednak media społecznościowe stwarzają pewne przeszkody dla firm, które należy zmierzyć:

Czas i zasoby — musisz być gotów poświęcić czas potrzebny na wymyślenie nowych, świeżych treści. Dlatego ważne jest, aby zastanowić się, czy masz czas i zasoby, aby skutecznie zarządzać swoją obecnością w mediach społecznościowych.

Przekazanie kontroli nad marką – Przekazujesz część kontroli nad swoimi działaniami marketingowymi i skutecznie nad marką docelowym odbiorcom. Będą mieli możliwość komentowania postów lub innych treści i musisz być przygotowany zarówno na pozytywne, jak i negatywne komentarze.